Quick Answer: How Much Is A Coca Cola In Hawaii?

How much does a can of Coke cost in Hawaii?

List of prices in Honolulu, Hawaii Current as of Oct 2020.Food[Edit]2 liters of coca-cola$3.05Bread for 2 people for 1 day$3.39Housing[Edit]Monthly rent for 85 m2 (900 sqft) furnished accommodation in expensive area$2,82455 more rows.

How much do utilities cost in Hawaii?

According to a new study, Hawaii residents are paying an average of $587.79 per month. Compare that to New Mexico, which has the lowest average cost at $344.55. The average monthly cost of utilities in the U.S. is $398.24.

What is the cheapest way to vacation in Hawaii?

How to do Hawaii on a budgetGo in late winter or early fall.Opt for a mid-scale hotel.Hit the beach and take a hike.Eat a Hawaiian lunch, poke and market food.Avoid renting a car and use public transportation.Watch a hula show, see fireworks, and take a cultural class.Enjoy a reasonably priced massage.

What does McDonald’s in Hawaii serve?

Below, my favorite Hawaii-only McDonald’s menu items, ranked.Fried Haupia (and Taro) Pies. … Spam, Portuguese Sausage, Eggs, and Rice. … Fried Apple Pies. … Saimin (Noodle Soup) … Hawaiian Iced Tea and Kona Coffee.

How bad are mosquitoes in Hawaii?

Catching a disease spread through mosquito bites is not a real worry in Hawaii. Mosquitoes in Hawaii do not carry malaria, thank goodness. Malaria is a debilitating fever disease found in most tropical zones in the world. However, mosquitoes in Hawaii carry dengue fever.

Why you shouldn’t move to Hawaii?

Reason #7 you should not move to Hawaii: Fewer choices, less competition, poorer service, higher prices. Because of Hawaii’s disincentives, there is less competition for anything in our small, closed market. Less competition is almost always bad for consumers and here it applies to much more than just high prices.

Can you live cheaply in Hawaii?

Move Somewhere Affordable Generally, Hawaii is expensive, but there are some places to live that are more affordable than others. … In addition, Kahului is one of the largest communities in Hawaii, and the home values are some of the cheapest in the state.

Is Hawaii more expensive than California?

Hawaii’s cost of living index is a whopping 54.1 points higher than California’s, which is 21.1 points higher than the index for Maine, the least expensive state in the “115 or higher” bracket.

How much is a Big Mac in Hawaii?

Restaurant MenuTravis Scott Meal$6.00Big Mac$3.99Big Mac – Meal$5.992 Cheeseburgers$2.002 Cheeseburgers – Meal$4.8924 more rows

How much is McDonald’s in Hawaii?

Extra Value MealsExtra Value MealsQuarter Pounder with Cheese$3.790Quarter Pounder with Cheese – Meal$5.790Double Quarter Pounder with Cheese$4.790Double Quarter Pounder with Cheese – Meal$6.69025 more rows•Sep 9, 2020

How much is spam in Hawaii?

With Spam selling for roughly $2.50 per 12 ounce can (depending on where in Hawaii you look), a thief who paid nothing for an 8-pack or a case of 12 can turn a decent profit underselling the retailers from whom they stole. “It’s organized retail crime,” said Yamaki.

Is Costco in Hawaii more expensive?

Costco! All of Hawaii’s main islands, Oahu, Maui, Kauai and the Big Island, have Costco locations. … If you plan to be on the island for several days, have access to a kitchen or are feeding an army, Costco is a great place to stock up. Prices tend to be higher than on the mainland but still very reasonable.

Can you drink tap water in Hawaii?

Resources. Yes, it is safe to drink tap water around Hawaii, including in Honolulu. Tap water on the islands is very safe and of the highest quality. Tap water is processed through treatment plants and is completely safe to drink.

How much does a gallon of gas cost in Hawaii?

Kailua Kona Gas Prices provided by GasBuddy.comTimeHawaiiToday Yesterday One Week Ago One Month Ago One Year Ago3.148 3.117 3.442 3.449 3.804

How much is a 12 pack of Coke in Hawaii?

Costco vs. Don Quijote, Foodland, Safeway, and TimesBest price average on Oahu at:LiquidsBudweiser beer, 12 pack of cans13.0912.99Coke, 12 pack of cans6.195.99Lion Gold coffee, 10 oz. bag5.227.1939 more rows•Feb 4, 2017

How much does a gallon of milk cost in Hawaii?

For example, a gallon of whole milk on Oahu can be $8.99 – the cheapest at Costco for $4.99 a gallon. Broccoli is at $3.79 a pound, bulk carrots at $1.59 a pound. And yes, while buying local is encouraged, the cost of Hawaii grown mangos are at about $6.99 a pound.

How much money do you need for a week in Hawaii?

Put these numbers on your website. A vacation to Hawaii for one week usually costs around $1,876 for one person. So, a trip to Hawaii for two people costs around $3,753 for one week. A trip for two weeks for two people costs $7,505 in Hawaii.

How much does it cost to go to Hawaii 2020?

There’s a big range when estimating a Hawaii trip cost. This Tripadvisor thread has people saying costs from $1,500 per person to $15,000 per person. We estimate a mid-range, family of 4 trip to Hawaii cost $11,000 for 10 days in 2020, in the summer, leaving from the west coast.

Is it better to rent or buy in Hawaii?

Pros to Buying The BAH is much higher in Hawaii, so you have basically more Government money to help you purchase real estate. … The rental market is solid in Hawaii as well, so if you want to hold onto your asset to get better appreciation when you need to PCS out, your tenant will be paying down your mortgage.

How much is toilet paper in Hawaii?

The price of 4 rolls of toilet paper in Honolulu, Hawaii is $4.79. This average is based on 9 price points.

What is the least expensive Hawaiian island to visit?

OahuOahu: The Least Expensive Hawaiian Island to Visit. Due to the abundance of hotels, activities, tours, and attractions, Oahu is the most affordable island for tourists to visit.